FULL LIST: SARAH HASSAN, MUMBI MAINA AND KAGWE MUNGAI NOMINATED FOR AMVCAS

Nominees for the eighth edition of the Africa Magic Viewers’ Choice Awards (AMVCAs) have been revealed. Announcing the nominees were Nollywood actors, Adesua Etomi-Wellington and Daniel Etim-Effiong during a special live broadcast, which aired on all Africa Magic channels on DStv and GOtv on Saturday, 19 March.

Sarah Hassan’s movie Just In Time which she co-produced with Dolapo Adeleke bagged six nominations for Best Overall Movie, Best East Africa Movie, Best Actress in a comedy-Sarah Hassan, Best Picture Editor-Dolapo Adeleke, Best Cinematographer-Victoria Ombogo and Best Soundtrack in a movie-Kagwe Mungai.

Mumbi Maina was nominated in the Best Supporting Actress Movie/TV Series. While Eugene Mbugua’s documentary This Love was nominated in the Best Documentary category. See the full list of nominees below:

  CATEGORY NOMINEE
1 BEST ACTRESS IN A COMEDY (MOVIE/TV SERIES)  
  OMO GHETTO (THE SAGA) FUNKE AKINDELE
  BREADED LIFE BIMBO ADEMOYE
  QUAMS MONEY NSE NKPE ETIM
  DWINDLE BISOLA AIYEOLA
  KAMBILI – THE WHOLE 30 YARDS NANCY ISIME
  JUST IN TIME SARAH  HASSAN 
2 BEST ACTRESS IN A DRAMA (MOVIE/TV SERIES)  
  VOICELESS ASABE MADAKI 
  RATTLESNAKE – THE AHANNA STORY OSAS IGHODARO
  FOR MARIA EBUN PATAKI MEG OTANWA
  THIS LADY CALLED LIFE BISOLA AIYEOLA
  SUPERSTAR NANCY ISIME
  A TUNE AWAY GENOVEVA UMEH
  DEAR AFFY KEHINDE BANKOLE
3 BEST INDIGENOUS LANGUAGE MOVIE OR TV SERIES – HAUSA  
  VOICELESS ROGERS OFIME 
  SARKI GOMA ZAMANI GOMA ABUBAKAR BASHIR MAISHADDA
  BANA BAKWAI ABUBAKAR BASHIR MAISHADDA
  TSANGAYAR ASALI ABDULKADIR NUHU AMINU
  BAYI DIANE RUSSET AND AYO NEWO
4 BEST DIRECTOR  MOVIE  
  LA FEMME ANJOLA MILDRED OKWO 
  AMINA IZU OJUKWU
  RATTLESNAKE – THE AHANNA STORY RAMSEY NOUAH
  COLLISION COURSE BOLANLE AUSTEN-PETERS
  VOICELESS ROBERT O. PETERS
  LIGHT IN THE DARK EKENE SOM MEKWUNYE
  NAMASTE WAHALA TIENCEPAY LAWAL & HAMISHA DARYANI AHUJA
5 BEST INDIGENOUS LANGUAGE MOVIE OR TV SERIES – IGBO  
  NNEKA UCHE NNANNA MADUKA
  UHURUCHI (SUNSET) VICTOR IYKE
  ECHEZONA VICTOR ONWUDIWE AND UGOMMA ONWE
  UDENE OMA NNADI
6 BEST INDIGENOUS LANGUAGE MOVIE OR TV SERIES – SWAHILI  
  OBAMBO FREDDY FERUZI
  JARAMANDIA DENNIS HUMPHREY AND BERNARD KAHINDI
  RISHAI OMAR HAMZA HASSAN
7 BEST TELEVISION SERIES DRAMA OR COMEDY  
  THE MYSTIC RIVER ROGERS OFIME
  THE SMART MONEY WOMAN ARESE UGWU/ISOKEN OGIEMWONYI/LALA AKINDOJU/ AKINTUNDE MARINE MARINHO
  RUMOUR HAS IT SEASON 3 VINCENT NWACHUKWU
  LITTLE BLACK BOOK OLAWALE ADETULA
  MY NAME A-ZED OLAWALE ADETULA
  BUTUKU MWAKA NAKWETI
  JENIFA’S DIARY OLUFUNKE AKINDELE
8 BEST SOUND TRACK MOVIE OR TV SERIES  
  RATTLESNAKE – THE AHANNA STORY LARRY GAAGA
  COLLISION COURSE COLLISSION COURSE 
  JUST IN TIME BOUMEESTER LINDSAY & KAGWE MUNGAI
  AMINA DABS AGWOM
  GOLD COAST LOUNGE PASCAL AKA & RAQUEL
  LIGHT IN THE DARK AWELE MEKWUNYE & BIZZOUCH
  THE WHITE LINE MICHAEL PULSE & PONTI DIKUUA
9 BEST MAKE UP CATEGORY  
  VOICELESS GIFT AMEH
  AMINA DAGOGO DIMINAS & GABRIEL OKORIE GABAZZINI
  OMO GHETTO(THE SAGA) BALOGUN ABIODUN 
  NNEKA THE PRETTY SERPENT UGOCHINYERE IHENDI
  RATTLESNAKE-THE AHANNA STORY CARINA OJOKO
  PEREGUN ADEWUNMI FATAI & AYOBAMI ABOLARIN
  LA FEMME ANJOLA ABIOLA POPOOLA 
10 BEST SOUND EDITOR MOVIE OR TV SERIES  
  AMINA JIM LIVELY & JAMES NELSON
  PROPHETESS BAYO ADEPETUN & BIOLA ‘LALA’ OLAYINKA
  OMO GHETTO(THE SAGA) PUFFY TEE
  FOR MARIA EBUN PATAKI TOM KOROLUK
  NNEKA THE PRETTY SERPENT HABIB ADEBAYO OLAORE
  TINKA’S STORY HASSAN MAGEYE
11 BEST DOCUMENTARY  
  ROAD2BLOW TAIWO ADEYEMI
  UNMASKED: LEADERSHIP, TRUST AND THE COVID 19 PANDEMIC IN NIGERIA FEMI ODUGBEMI
  THIS LOVE EUGENE MBUGUA
  SUNSET IN MAKOKO ALLEN ONYIGE
  IF OBJECTS COULD SPEAK SAITABAO KAIYARE, MUMO LIKU, ELENA SCHILLING, DANIELLA FRITZ, ANN KATRINA BOBERG
  STREETS OF LAGOS: DEAR LITTLE PEOPLE LAWRENCE ADEJUMO
12 BEST LIGHTING DESIGNER IN A MOVIE OR TV SERIES   
  AMINA STANLEY IBEGBU OKECHUKWU
  THE MYSTIC RIVER YEMI AWOPONLE
  RATTLESNAKE- THE AHANNA STORY MATHEW YUSUF
  THE WHITE LINE JACO STRAUSS
  LIGHT IN THE DARK GODWIN LAWANI
  NNEKA THE PRETTY SERPENT MATHEW YUSUF
  DEAR AFFY FEI MUSTAPHA
13 BEST MOVIE SOUTHERN AFRICA
HAIRAREB DANTAGOS JIMMY-MELANI
BLACK DOLLAR DAVID KAZADI
MARIA KRISTU PAUL.S.WILO
VEZA – THE UNFOLDING DUMIE MANYATHELA
14 BEST ART DIRECTOR MOVIE OR TV SERIES
THE SMART MONEY WOMAN EDIRI OKWA
RATTLESNAKE – THE AHANNA STORY PAT NEBO
THE MYSTIC RIVER MAYOWA LABIRAN
AMINA TUNJI AFOLAYAN
ONE LAGOS NIGHT CHIMA ADIGHIJE
DAY OF DESTINY CHRIS UDOMI
INTRODUCING THE KUJU’S ADEOYE ADETUNJI
15 BEST SUPPORTING ACTOR IN MOVIE OR TV SERIES
RATTLESNAKE BUCCI  FRANKLIN
GOLD COAST LOUNGE ADJETE ANANG
JANKARIWO ODUNLADE ADEKOLA
A SOLDIER’S STORY ERIC ROBERTS
AMINA MAGAJI MIJINYAWA
THE NEW NORMAL YEMI BLAQ
COUNTRY HARD TOPE TEDELA
16 BEST COSTUME DESIGNER MOVIE OR TV SERIES
VOICELESS TITI AINA RAJI
AMINA MILLICENT T. JACK
THE SMART MONEY WOMAN ISOKEN OGIEMWONYI
OMO GHETTO (THE SAGA) FUNKE AKINDELE BELLO
THE MYSTIC RIVER OBIJIE ORU
LA FEMME ANJOLA YOLANDA OKEREKE
NNEKA THE PRETTY SERPENT YOANNA ‘PEPPER’ CHIKEZIE
17 BEST SHORT FILM OR ONLINE VIDEO
SOMETHING ABOUT ZEE MARY NSIKANABASI UYOH
FRACTURED ABIMBOLA CRAIG
OUNJE ALE OZOR UCHE
KORO NICHOLAS ‘BIG GHUN’ NARTEY
KIITAN KOREDE OLAYINKA
DICES SANDRA TETTEH
I AM THE PROSTITUTE MAMA DESCRIBED TAIWO OGUNNIMO
18 BEST ACTOR IN A DRAMA (MOVIE/TV SERIES)
RATTLESNAKE STAN NZE
VOICELESS UZEE USMAN
FOR MARIA EBUN PATAKI GABRIEL AFOLAYAN
THIS LADY CALLED LIFE EFA IWARA
INTRODUCING THE KUJUS FEMI JACOBS
DEAR AFFY EYINNA NWIGWE
INTRODUCING THE KUJUS TIMINI EGBUSON
19 BEST INDIGENOUS LANGUAGE MOVIE OR TV SERIES – YORUBA
JANKARIWO BUKUNMI OLUWASINA
ALAISE DAVID AKANDE, DEMOLA YUSUF, EDGARD LEROY
ABEKE SAMUEL ONIYITAN
BALOKUN OLAMIDE AKINMOLAYAN
IJOLEWA OLAPEJU WAHAB
ARODAN WUNMI AJIBOYE
20 BEST CINEMATOGRAPHER
RATTLESNAKE – THE AHANNA STORY MUHAMMED ATTA AHMED
COLLISION COURSE JAMES AMUTA
AMINA PETER KREIL, WALE ADEBAYO, SAMUEL JONATHAN & MORUF FADARO
THE MYSTIC RIVER SAMUEL JONATHAN & MORUF FADARO
NNEKA THE PRETTY SERPENT JOHN NJAGA DEMPS
JUST IN TIME VICTORIA OMBOGO
SUPERSTAR BARNABAS EMORDI
21 BEST PICTURE EDITOR
VOICELESS ROGERS OFIME
JUST IN TIME DOLAPO ADELEKE
OMO GHETTO (THE SAGA) JJC SKILLZ, ADEYEMI SHOMADE & VALENTINE CHUKWUMA
LOCKDOWN TESTER BASSEY/ABIODUN OKUNOLA/MOSES INWANG
BAD COMMENTS MOSES INWANG
FOR MARIA EBUN PATAKI TUNDE APALOWO
COLLISION COURSE TEGA SALUBI
22 BEST WRITER IN A MOVIE OR TV SERIES
LA FEMME ANJOLA TUNDE BABALOLA
THIS LADY CALLED LIFE TOLUWANI OBAYAN & KAYODE KASUM
FOR MARIA EBUN PATAKI TUNRAY FEMI & DAMILOLA E. ORIMOGUNJE
ONE LAGOS NIGHT CHIGOZIRIM NWANEGBO
INTRODUCING THE KUJUS’ MANIE OISEOMAYE, DONALD TOMBIA, BIODUN STEPHEN
AMINA FRANK CHINEDU UBA
LITTLE BLACK BOOK ABOSI OGBA, SALLY KENNETH DADZIE, LYDIA IDAKULA SOBOGUN, OLAWALE ADETULA & BELINDA YANGA AGEDAH
23 BEST MOVIE EAST AFRICA
THE GIRL IN THE YELLOW JUMPER MOROCCO OMARI
A GRAND LITTLE LIE DENISE KIBISU NGUBUINI
MY HUSBAND’S WIFE NDAGIRE MARIAM
JUST IN TIME SARAH HASSAN AND DOLAPO ADELEKE
UGONWA WA KIFO RAPHAEL EMMANUEL
BEAUTIFUL ASHES AYENY T. STEVE
24 BEST SUPPORTING ACTRESS IN A MOVIE OR TV SERIES
SUGAR RUSH BISOLA AIYEOLA
THE NEW NORMAL MERCY JOHNSON
AMINA CLARION CHUKWURAH
LA FEMME ANJOLA MUMBI MAINA
THE NEW NORMAL ENADO ODIGIE
COUNTRY HARD OM0WUNMI DADA
OMO GHETTO (THE SAGA) CHIOMA CHUKWUKA AKPOTHA
25 BEST MOVIE WEST AFRICA
TAINTED CANVAS ORWI MANNY AMEH
COLLISION COURSE BOLANLE AUSTEN-PETERS &  JOSEPH UMOIBOM
AMINA OKEY OGUNJIOFOR
RATTLESNAKE – THE AHANNA STORY CHRIS ODEH
OMO GHETTO (THE SAGA) FUNKE AKINDELE BELLO AND JJC SKILLZ
BREADED LIFE BIODUN STEPHEN & TARA AJIBULU
NNEKA THE PRETTY SERPENT CHRIS ODEH
26 BEST ACTOR IN A COMEDY (MOVIE/TV SERIES)
SOOLE SHAWN FAQUA
OMO GHETTO (THE SAGA) DEYEMI OKANLAWON
LOVING RONA GIDEON OKEKE
DWINDLE BRODA SHAGGI/SAMUEL PERRY
PROGRESSIVE  TAILORS CLUB FEMI ADEBAYO
DEAR AFFY WILLIAMS UCHEMBA
PONZI TIMINI EGBUSON
27 BEST ONLINE SOCIAL CONTENT CREATOR
MULTI PERSONALITY DISORDER MR MACARONI
NOLLYWOODEPIC LOVE STORY 1& 2(PARODY) TEE KURO
KAYAMATA BUKUNMI ADEAGA-ILORI
MR FUNNY OGA SABINUS
ROAD RAGE TAAOOMA
OF LINE AND LAYERS JACQUELINE SUOWARI
FIRST DATE – MUMMY’S BOY EDEM VICTOR
AFFIAH-DE JA VU ELOZONAM OGBOLU
28 BEST MULTICHOICE TALENT FACTORY
BRIDE UNTANGLED ABISOLA ABOABA
ENGAITO DAISY MASEMBE
NYAU MASUZYO MWALE, COSMAS NGANDWE, ABEL NGOMA AND EDWARD SAKALA
REBIRTH BRIAN ONTIRI
OKO K3 AKUETEH CHRISTINE BOATENG AND ERIC OKYEREFO
29 BEST OVERALL MOVIE
AMINA IZU OJUKWU & OKEY OGUNJIOFOR
VOICELESS ROBERT O. PETERS & ROGERS OFIME
RATTLESNAKE RAMSEY NOUAH & CHRIS ODEH
COLLISION COURSE BOLANLE AUSTEN-PETERS
OMO GHETTO (THE SAGA) JJC SKILLZ & FUNKE AKINDELE BELLO
NNEKA THE PRETTY SERPENT TOSIN IGHO & CHRIS ODEH
LA FEMME ANJOLA MILDRED OKWO & RITA DOMINIC
JUST IN TIME DOLAPO ADELEKE, SARAH HASSAN
30 BEST AFRICA MAGIC ORIGINAL DRAMA SERIES
MOVEMENT- JAPA FEMI ODUGBEMI
RIONA JAMES OMOKWE
UNMARRIED UCHE IKEJIMBA
DILEMMA UCHE IKEJIMBA
VENGE TOSIN IGHO & ROGBA ARIMORO
EVE WINIFRED NWOKEDI
ENAKHE VICTOR SANCHEZ AGHAHOWA
RISHANTE DIMBO ATIYA
31 BEST AFRICA MAGIC ORIGINAL DRAMA SERIES
MOVEMENT- JAPA FEMI ODUGBEMI
RIONA JAMES OMOKWE
UNMARRIED UCHE IKEJIMBA
DILEMMA UCHE IKEJIMBA
VENGE TOSIN IGHO & ROGBA ARIMORO
EVE WINIFRED NWOKEDI
ENAKHE VICTOR SANCHEZ AGHAHOWA
RISHANTE DIMBO ATIYA
32 BEST AFRICA MAGIC ORIGINAL COMEDY SERIES
THE JOHNSONS ROGERS OFIME
MY FLATMATES BRIGHT OKPOCHA & SOLOMON ADEKUNLE
MY SIBLINGS & I FUNKE AKINDELE BELLO & JJC SKILLZ

Voting for the eighth AMVCAs opened from 23:00 CAT on Saturday, 19 March 2022 and close 23:00 CAT on Friday, 29 April 2022.


Leave a Reply

Your email address will not be published.

Gotchscape Entertainment

error: Content is protected !!